yanık bası giysisi

Yanık Bası Elbisesi Nedir, Ne Amaçla Kullanılır?

Yanık Bası Giysisi Nedir, Ne Amaçla Kullanılır?

Başta yanık vakaları olmak üzere ameliyat olma ya da kaza geçirme gibi sebeplerden kaynaklanan bazı yaralanmalar; iyileşme sürecinde kolojenin dengesiz sentezlenip, fazla birikmesi sonucu ciltte şekil bozukluğu, kabarıklık ve sertlik oluşturan bir skara (yaraya) sebep olabilir. Üstelik bu tür sert, bozuk şekilli skarlar kozmetik olarak kötü bir görünüme sebep olduğu gibi, hastanın hareketlerini kısıtlayarak buna bağlı engelliliğe de sebebiyet verebilir. Skarların bu şekilde problemli iyileşmemeleri için bazen cerrahi yöntemlerin kullanılması gerekse de, en kolay tedavi yolu hasta için özel olarak üretilmiş, yanık bası giysisi kullanılmasıdır. Yanık bası elbisesi hastanın skarlarına bire bir bası yapıp, nemli tutarak yaraların sertleşmesini ve kabarmasını engellemekte, mümkün olduğunca düzgün, yumuşak iyileşmesini, esnek olmasını ve tende iz kalmamasını sağlamaktadır. Yanık bası elbiseleri bası ve slikonlar sayesinde yanığın derecesine göre yanık izlerini büyük oranda gidermeye yardımcı olur ve aynı zamanda da yaranın korunmasını sağlar.

Yanık Bası Giysisi Üretimi

Yanık bası giysisi ihtiyaca göre silikonlu veya silikonsuz olarak, kişiye özel ölçülerde üretilir. Öncelikle hastanın skar bulunan yerleri tespit edilir ve kişiye özel üretilen giysinin o bölümüne silikon monte edilerek yanık bası elbisesi hazırlanır. Ayrıca yanık bası giysisinin hazırlanması için özel ölçü alınırken, skarların enfeksiyona açık oluşumlar olduğu göz önünde bulundurulur ve tamamen hijyenik şartlarda ölçü alınır. Yanık bası giysilerinde yanığa özel üretilmiş slikon ve kumaşlar kullanılır. Üretim esnasında ise atılan dikişlerin hastaya zarar vermemesi için özel robotik dikişler kullanılır,  bazı hassas bölgelerde de dikişsiz birleştirme yöntemi ya da özel ince dikiş kullanılır. Yanık bası giysileri kullanımı kolay olacak şekilde fermuarlı olarak tasarlanır ve fermuarlar korumalı olarak kesinlikle hastaya temas etmeyecek biçimde üretilir.

Yanık Bası Giysisi Nasıl Kullanılmalıdır?

En etkili sonuç için yanık bası giysisinin açık yaraların iyileşmesinden hemen sonra kullanılması gerekmektedir. Hasta, yanık bası giysisini alışma evresini atlattıktan sonra dinlenme süreleri hariç sürekli giymeye devam etmelidir. Skarların kalınlığına göre 3 ay ile 12 ay kadar kullanılması gerekebilir. Yanık bası giysileri kirlendiğinde yıkanabilme özelliğine sahiptir. Hasta, yanık bası kıyafeti dışında başka bir ürün kullanmaya ihtiyaç duymaz.

Yanık Bası Giyisisinin Özellikleri Neler Olmalıdır?

Yanık bası giysileri her şeyden önce hasta sağlığı ve konforu düşünülerek üretilmelidir. Bu sebeple hastanın cildine daha fazla zarar vermemek için yüksek kaliteli, yumuşak ve çift germe porlu kumaştan üretilmeli, ciltle uyumlu olmalıdır. Ayrıca hastanın rahat hareket edebilmesine olanak sağlamak için esnek olmalıdır. Hastanın probleminin durumuna göre müdahale edilebilmesi için yanık bası giysileri hassas ve dereceli basınç ayarlarına sahip olmalı, 20 mmHg ile 60 mmHg arasında basınç sağlayabilmelidir. Yanık bası giysileri hazır ölçü ürünler olmamalı, kesinlikle kişiye göre özel ölçülerle üretilmiş olmalıdır.

Özetleyecek olursak yanık bası giysileri; potansiyel kasılmanın azalmasını, birey için en fonksiyonel iyileşmenin sağlanmasını, yaraların daha düz, daha yumuşak, esnek ve estetik bir şekilde iyileşmesini sağlamak için kullanılmaktadır.

Yanık bası giysilerimiz hakkında ayrıntılı bilgi içintıklayınız.

Comments are closed.