penil protez

Penil Protez Nedir?

Penil Protez Nedir?
Penil protez (penis protezi ya da halk arasında bilinen adıyla mutluluk çubuğu) erektil disfonksiyon (peniste sertleşme bozukluğu) olan hastalarda, ilaç tedavisi ile çözüme ulaşılamayan durumlarda cerrahi ile vücuda yerleştirilen ve sertleşmeyi sağlayan protez türüdür. Gerekli durumlarda her yaşta hastaya uygulanabilen penil protezler genellikle silikon alaşımı ve alerji yapmayan materyallerden yapılmakta, iki çubuk şeklinde olmakta ve penis içinde var olan iki süngersi yapının içerisine yerleştirilmektedir. Penil protez tamamen vücut içerisine yerleştirilir ve dışarıdan hiçbir parçası görülmez. 


Penil Protez Çeşitleri
Penil protezler temel olarak bükülebilir protezler ve şişirilebilir protezler olmak üzere ikiye ayrılır. 


1.    Bükülebilir Protezler: Bu gruptaki sürekli sert kalan ancak eğilip, bükülebilen penil protezlerin cerrahisi kolay ve hasta kullanımı açısından pratik olmasının yanı sıra ekonomiktir. Ancak bükülebilir protezlerin sürekli sert olması doğallıktan uzak olduğu gibi özellikle mayo ve şort gibi giysilerin kullanımında dışarıdan görüntü açısından rahatsız edici olabilir.

2.    Şişirilebilir (Pompalı) Protezler: Kullanımları son derece kolay olan şişirilebilir protezler kendi içerisinde de ikiye ayrılır. 
a)    İki Parçalı Şişirilebilir Protezler: İki parçalı şişirilebilir penil protezlerde penis içerisine yerleşirilen silindir çubuklar, skrotum (testis torbası) içerisine yerleştirilen pompa yardımıyla şişirilebilir, böylece penis sertleşmesi gerçekleşir. İlişki sonrasında ise aynı pompa yardımıyla çubukların içi boşaltılarak penisin inik pozisyona geçmesi sağlanır ve günlük hayatta hastayı rahatsız edecek bir görünüm oluşturmaz.  
b)    Üç Parçalı Şişirilebilir Protezler: En geliştirilmiş penil protezler olan bu gruptaki protezlerde iki parçalı olanlardan farklı olarak, karın boşluğuna su dolu bir depo yerleştirilir ve skortumdaki pompanın harekete geçirilmesiyle penis içerisinde yerleştirilmiş olan silindirlere su dolarak hem enine hem boyuna büyüme sağlanır. İki parçalı şişirilebilir protezlerde olduğu gibi ilişki sonrasında pompaya tekrar basılmasıyla, penis eski halini alır. AMS 700 Üç Parçalı Penil Protez hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.
Penil Protez Ameliyatı
Penil protez ameliyatları genel anestezi altında, ortalama 40 – 120 dakika içerisinde gerçekleştirilir ve hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. İhtiyaca göre farklı boy ve çaplarda olan penil protezler operasyondan 4 – 6 hafta sonra kullanılabilir. 

Comments are closed.